Ogródek warzywny - porady

(1/5) > >>

Kalina:
W czasopiśmie "Twój ogrodnik" czerwiec 2012 6/116 są ciekawe porady dotyczące uprawy warzyw. Myślę, że będą przydatne.
Cytat

Rośliny odstraszające szkodniki
Już dawno zaobserwowano, że różne gatunki roślin mogą. wpływać wzajemnie na swój wzrost, hamują występowanie niektórych chorób warzyw, odstraszają szkodniki, zwabiają pożyteczne owady do ogrodu.
Niektóre zioła poprawiają smak i zapach warzyw, dlatego warto siać i sadzić je w warzywniku.

Wabią zapachem
Przy roślinach kapustnych posadźmy hyzop lekarski, Jego zapach przywabia bielinki i znacznie utrudnia im namierzenie kapusty: w rezultacie motyle krążą wokół hyzopu, nie składając jaj na warzywach kapustnych. Hyzop przyciąga też ślimaki. Gromadzą się one licznie na jego pędach i wokół roślin, skąd łatwo można je wyzbierać.

Oczyszczają glebę
Aksamitkę warto posadzić czy posiać w różnych miejscach ogrodu. Zaliczana jest do tzw. roślin fitosanitarnych - nie tylko odstrasza nicienie, ale i oczyszcza glebę z metali ciężkich. Wydzieliny korzeni aksamitek, posadzonych wzdłuż tunelu foliowego, przenikają częściowo do podłoża pod osłonami, usuwając tzw. zmęczenie gleby.
Podobne właściwości mają też nasturcja i nagietek lekarski, które dodatkowo pełnią rolię pułapek na mszyce; są one w pierwszej kolejności zasiedlane przez kolonie mszyc, zanim owady te zaatakują rosnące w pobliżu warzywa, np. bób czy koper.

Odstraszają gryzonie
Chrzan i fasola odstraszają stonkę ziemniaczaną. Wilczomlecz, korona cesarska oraz aromatyczna bazylia odstraszają gryzonie. Gryzonie (i mszyce) odstrasza także mięta. Olejki lotne wydzielane przez bazylię. rosnące wokół grządki z ogórkami ograniczają występowanie mączniaka rzekomego.

Sadząc cebulę lub pory, warto zastosować uprawę współrzędną z marchwią, czyli jeden rząd cebuli czy porów, jeden marchwi. To dobry sposób, sprawdzony od wielu lat, na zmniejszenie porażenia cebuli przez śmietkę cebulankę, zaś marchwi - przez połyśnicę marchwiankę.

Przeszkadzają chwastom
W ciągu sezonu w różne wolne miejsca siejmy rzeżuchę ogrodową, ogranicza ona skutecznie wzrost chwastów. Koper najlepiej siać rzutowo, we wszystkich prawie miejscach w ogrodzie, szczególnie w warzywniku. Przyspiesza on kiełkowanie nasion wielu gatunków warzyw, a my uzyskamy bardzo dorodne, okazałe rośliny kopru, wolne od mszyc. Koper rosnący w monokulturze, zwykle w nadmiernym zagęszczeniu na grządce, daje mizerne plony, atakowany jest przez różne choroby odglebowe i mszyce, szybko żółknie i zamiera.
Helena Nowak


Jest też pokazany heliotrop, który swym waniliowym zapachem przyciąga liczne owady zapylające warzywa i rośliny sadownicze.
Posadziłam 4 sadzonki, sprawdzimy zapach i skuteczność.

Kalina:
Przypomniało mi się z dzieciństwa, że moja Babcia:

- w międzyrzędzia ogórków sadziła kukurydzę, zapewniała ona trochę cienia dla ogórków, a amatorzy kukurydzy mieli radochę,

- siejąc rośliny, które długo wschodzą(marchewkę) rzucała w rzędy, co kawałek, nasiona rzodkiewki, wówczas było widać, gdzie są rządki, a i kilka rzodkiewek było do zjedzenia(przed marchewkami).

Może i inni podzielą się swoimi wspomnieniami, z Babcinych ogródków.

Zosia_:
Wiosna za pasem. Zeszłoroczne próby uprawy pomidorów, sałaty i rzodkiewek tam mnie zachęciły, że w tym roku chciałabym bardziej profesjonalnie i szerzej podejśc do sprawy.
Czy ktoś doświadczony mógłby udzielić wskazówek? Od czego zacząć? Jakie prace wstepne i kiedy wykonać? Co można siać do gruntu a co najpierw w doniczkach? Kiedy przesadzać? Skąd brać nasiona tradycyjnych odmian?

Bronco:
Cytat od: Zosia_  28-02-2013, 19:48

Wiosna za pasem. Zeszłoroczne próby uprawy pomidorów, sałaty i rzodkiewek tam mnie zachęciły, że w tym roku chciałabym bardziej profesjonalnie i szerzej podejśc do sprawy.
Czy ktoś doświadczony mógłby udzielić wskazówek? Od czego zacząć? Jakie prace wstepne i kiedy wykonać? Co można siać do gruntu a co najpierw w doniczkach? Kiedy przesadzać? Skąd brać nasiona tradycyjnych odmian?

http://forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=42&sid=a31a27fa9c3618e75604f6c74d5de031

Kozaczek:
Cytat

Od czego zacząć? Jakie prace wstępne i kiedy wykonać? Co można siać do gruntu a co najpierw w doniczkach? Kiedy przesadzać? Skąd brać nasiona tradycyjnych odmian?
Zosiu, poczytaj - fajnie napisane.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona